Přál bych si Senát plný respektovaných osobností, kteří pomůžou zakopávat příkopy mezi politiky a veřejností.

Václav Láska

Václav Láska

Předseda hnutí, člen předsednictva

Bývalý vyšetřovatel protikorupční policie, který měl například na starosti případy Viktora Koženého a zkrachovalé IPB. V roce 2003 odešel od policie, začal se věnovat advokacii a své zážitky z policejní a advokátní praxe vložil do dvou knih, které napsal: Advokát (2008) a Jak se zavírají tuneláři (2005). Několik let byl předsedou správní rady Transparency International. V roce 2014 byl zvolen senátorem za Prahu 5 a 13.

Senát je pojistkou demokracie. Možná i proto je v nelásce lidí a uskupení, která považuji za nedemokratická. Bohužel Senát je dlouhodobě dost upozaděn všemi politickými stranami. V centru zájmu stran je Sněmovna, hejtmani a starostové, senátní volby jsou pro ně hlavně dobrým zdrojem financování. A zvolení senátoři a senátorky od svých stran ani nedostávají takovou podporu, jakou by podle mého měli mít. Jejich kontrolní práce v Senátu je ovlivňována tím, že jsou členy stejných politických klubů, které existují i ve Sněmovně. Přitom senátoři by měli práci Sněmovny zejména kontrolovat.

A tak jsem postupně dospěl k odhodlání založit hnutí, které se bude věnovat výhradně Senátu. Senátoři takového hnutí budou skutečně nezávislé, odborně zdatné, názorově stálé a čitelné osobnosti. Od hnutí dostanou veškerou podporu a pozornost, kterou potřebují: kvalitní pracovní zázemí a svobodu rozhodování. Do Senátu tak vstoupí osobnosti, které v politice být mají, ale dosud se do ní obávaly zapojit jako kandidáti stávajících politických stran. V obavě o ztrátu své nestrannosti, svobody vyjadřování a názorů. Tím se rozšíří množina kvalitních osobností, které už teď v Senátu jsou. Svou prací pozvednou důvěru veřejnosti v Senát. Budou působit jako dobré vzory v politice. A snad i pomůžou zakopat příkopy mezi veřejností a politikou, které tu byly za poslední léta vyhloubeny.

Přihlaste se k odběru novinek

A buďte pravidelně informováni o aktualitách.